Podnoszenie ciężarów i polskie sukcesy w tej dyscyplinie

Dopiero XIX i XX wiek przyniósł rozpowszechnienie się na ziemiach polskich atletycznej dyscypliny sportowej, jaką jest podnoszenie ciężarów. Na przestrzeni lat pojawiło się kilku znakomitych Polaków, którzy zdobywali najróżniejsze laury w tej dyscyplinie.

Polskimi Mistrzami Świata w podnoszeniu ciężarów zostali Władysław Pytlasiński, Zbyszko Cyganiewicz i Piotr Cherudziński. To ich nazwiska stanowią historię polskich sukcesów na tym polu.

Jednakże lista utytułowanych sportowców, którzy rozsławili polski sport na świecie a ich wyniki od zawsze napawały nas narodową dumą, jest bardzo długa. Nie możemy przejść obojętnie obok postaci Waldemara Baszanowskiego, którego sukcesy na międzynarodowych arenach zostały zauważone i przyczyniły się do przyznania temu zawodnikowi w 1997 roku, tytułu jednego z dziesięciu najlepszych sztangistów, sztangistów wszechczasów.

Nie zapominajmy także, że podnoszenie ciężarów to także sukcesy polskich sztangistek. Agata Wróbel dźwigając ciężary w kategorii 75 kg, została nie tylko mistrzynią Europy, ale także i świata, zdobywając także medale olimpijskie.

http://sklep.puchary-trofea.pl/podium/judo.html